ירקות ופירות עין יהב

פרסומים בתקשורת

מן העיתונות     כתבו עלינו באינטרנט     כל הקטגוריות

נילונים לחיטוי סולארי

שטחי עין יהב בערבה כוסו ב-6 מיליון מ"ר של ניילונים

השמש היוקדת והניילונים יוצרים חום של 55 מעלות שמנקה את הקרקע מחרקים, מזיקים ועשבים בדרך טבעית. הקלישאה ש"אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר" הופכת למציאות בערבה.

מי שעובר בימים אלו בשדות של עין יהב בערבה ירגיש כמו בפאטה מורגנה בלב "ים" של ניילונים מאופק לאופק.

בכל השדות והחממות של עין יהב הושבת לחלוטין הגידול של הירקות והשטחים כוסו בכ-6 מיליון מ"ר של ניילונים במטרה לנקות את השטח מחרקים, מזיקים ועשבים שמצאו בו בית לאורך השנה.

רמי שדה, אגרונום אגודת "יופי של ירקות" של חקלאי עין יהב, מסר שהחיטוי הסולארי מושג באמצעות הניילונים והשמש הקיצית החמה שמחממים את הקרקע לטמפרטורה של כ-55 מעלות וכך מחסלים את המזיקים בדרך טבעית. הניקיון נמשך לפחות 25 יום בהתאם למחזור חייהם של החרקים ובסיום התקופה ניתן לפתוח את עונת הגידול החדשה עם "דף חלק" מבחינת הקרקע, מה שמצמצם מאוד את הצורך להשתמש בחומרי הדברה. עם סיום תקופת הסניטציה של הקרקע נאספים הניילונים מכל המשקים והם נשלחים למזרח הרחוק במכולות לצורך מיחזור.

חקלאי עין יהב משקיעים כ-3 מיליון שקל בכיסוי השטחים וזאת בנוסף להפסד של יבולים פוטנציאלים בתקופה זו. עם זאת, מדובר בהשקעה כדאית מבחינה כלכלית שמחזירה את עצמה בתמורה שמתקבלת לאורך השנה על הירקות האיכותיים והנקיים מחומרים כימיים. החיטוי הסולארי מצטרף לשיטות טבעיות נוספות שנוקטים החקלאים במטרה להגן על גידולי הירקות, ובמרכזן שימוש באמצעי לוחמה ביולוגית ואויבים טבעיים המחסלים את המזיקים בדרך הטבע.

דניאל לב, מנכ"ל "יופי של ירקות", מסר שבשנים האחרונות הצטרפו לאגודה של חקלאי עין יהב חקלאים נוספים מאזורים אחרים בארץ ולכן שיווק הירקות והפירות נמשך גם בתקופה שהגידול בערבה מושבת. האגודה ממשיכה לצרף חקלאים לשיווק משותף במטרה להגדיל את זמינות התוצרת בכל חודשי השנה ולחזק את הכוח אל מול גורמי השוק.

פרסום ראשון :26/06/2014 11:26:23
עדכון אחרון :26/06/2014 11:27:07